Owoce ogólnopolskiego zjazdu

W weekend 10-12 marca odbył się w poznańskim oratorium przy ul. Warzywnej ogólnopolski zjazd wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Tym razem spotkanie nosiło tytuł: „Owoce bycia wolontariuszem. Misja Nigeria”. 

W piątkowy wieczór (10 marca) wolontariusze z całej Polski mieli okazję do wspólnej integracji oraz modlitwy za swoich przyjaciół z misji w San Lorenzo. Pojawiło się wiele nowych osób, ale nie zabrakło też stałych, działających wolontariuszy.
Drugi dzień spotkania był bardzo pracowity, zarówno dla organizatorów jak i gości. Sobota rozpoczęła się warsztatem na temat Nigerii, jej kultury i obyczajów. Następnie poznański duszpasterz SWM – ks. Bartek Kulczyk wygłosił konferencję pt. „Miłość jako fundament pracy misjonarza”. Nie obyło się w niej bez anegdot z pracy misyjnej oraz przykładów z życia codziennego. Po Mszy Św. w południe oraz obiedzie grupy wolontariuszy ruszyły w miasto by sprostać grze miejskiej śladem znanych polskich lekarzy m.in. Karola Marcinkowskiego oraz zasłużonej misjonarki Wandy Błeńskiej. Po powrocie Ela, Marta, Kasia i Karina przedstawiły prezentację o ich zeszłorocznej dwumiesięcznej misji w Ibadanie. Przedostatnim punktem wieczoru było powstanie salezjańskiego Mannequin Challenge, którego efekt można zobaczyć klikając w LINK. Ten owocny dzień zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu.
Niedzielę rozpoczęliśmy wspólnie od Mszy Św., po czym wysłuchaliśmy krótkiej konferencji ks. Bartka. Następnie nasze wolontariuszki, Eliza  oraz Malwina  poprowadziły warsztat psychologiczny pt: „Owoce bycia wolontariuszem”. Jednym z bardziej emocjonujących elementów tych zajęć była budowa jak największej wieży z makaronu spaghetti, taśmy klejącej i sznurka. Było to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, że na szczycie miała utrzymać się pianka Marsh Mallow.
Spotkanie zakończyło się jak zwykle wspólnym obiadem, a po wielu uściskach i całusach wolontariusze wyjechali z – miejmy nadzieję – dobrymi wspomnieniami.
-Klaudia