Zbuduj z nami dom dla nauczycieli w Etiopii

Zway to miejscowość w Etiopii, gdzie siostry salezjanki od ponad 20 lat prowadzą przedszkole, szkołę podstawową i średnią, college, klinikę z centrum dożywiania oraz salezjańskie oratorium. Etiopia należy do najsłabiej rozwiniętych, najbiedniejszych państw świata. Mieszkaniec tego kraju żyje przeciętnie za 10 dolarów miesięcznie. Zway to trudny, nierolniczy region w którym panuje wysokie bezrobocie.

Dla młodych Etiopczyków zdobycie wykształcenia a później zawodu, to jedyna droga na poprawę warunków życia. Ważne jest, aby edukacja, którą otrzymują była na wysokim poziomie. To z kolei zależy od wykształcenia, zaangażowania i motywacji nauczycieli oraz jakości funkcjonowania szkoły.

Sytuacja życiowa, szczególnie mieszkaniowa nauczycieli i pracowników Mary Help School, których osobiście poznały nasze wolontariuszki jest bardzo trudna. Razem z rodzinami mieszkają w małych, współdzielonych mieszkaniach, bez dostępu do bieżącej wody, łazienki, toalety. W budynkach często brakuje prądu. Mieszkania nie gwarantują nauczycielom dobrych warunków do przygotowywania zajęć, testów czy sprawdzania prac domowych. Pracownicy szkoły angażują się w swoją pracę, jednak wynagrodzenie, które otrzymują nie jest wystarczające na poprawę warunków życiowych.

Mulu Tafere , nauczycielka arabskiego

Mulu Tafere pracuje w Mary Help School od 12 lat. Uczy języka amharskiego w szkole średniej. Od kiedy pamięta chciała zostać nauczycielką. Wychowała się bardzo blisko sióstr salezjanek. Kiedyś chciała nawet pójść w ich ślady i wstąpić do zgromadzenia. Dzieciństwo spędziła w salezjańskim oratorium. Jej wzorem są ks. Bosko i Maria Mazzarello. Udało jej się zrealizować pragnienie związane z zawodem. Teraz marzy o tym, aby zmienić mieszkanie na takie, które zapewni jej podstawowe potrzeby.

Wolde Dabi, nauczyciel w Zway

Wolde Dabi pracuje w szkole od 10 lat. Wcześniej jako nauczyciel, obecnie jako główny księgowy placówki i osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie biblioteki. W Zway mieszka od 20 lat. Wolde ma bardzo dużą rodzinę – 6 braci i 3 siostry. Jeden z braci mieszka razem z rodzicami na wyspie (2 godziny drogi wodnej od Zway), skąd pochodzi jego rodzina. Pozostałe rodzeństwo mieszka w Zway i okolicy. Rozjechali się w poszukiwaniu pracy. Swoją żonę Walkitu, Wolde poznał w Mary Help School. Walkitu uczy w szkole od 5 lat. Mają 5 letnią córeczkę Markan. Od długiego czasu Wolde marzy o tym, aby pokój w współdzielonym mieszkaniu zamienić na coś większego i zapewnić sobie i swojej rodzinie lepsze warunki życia.

Chcemy zmienić sytuację osób takich, jak Wolde i Mulu, dlatego organizujemy zbiórkę, której celem jest zakup ziemi i budowa budynku z mieszkaniami dla nauczycieli i pracowników szkoły Mary Help School w Zway. W ten sposób chcemy zapewnić im godne warunki życia oraz spełnić wieloletnie marzenie o bezpiecznym kącie.

AKCJĘ MOŻESZ WESPRZEĆ TUTAJ: https://pomagam.pl/zway?fbclid=IwAR3YmuCct-ZAZJxiz_k3VzwlFAkvhtikanJMwuTITuLlLrQSFQm5iIs7FAU

Przewiń do góry
F