FAQ

Najcześciej zadawane pytania 

Kim w ogóle są ci Salezjanie? Co tak właściwie znaczy salezjański?

Salezjanie, a właściwie Towarzystwo św. Franciszka Salezego, to zgromadzenie zakonne założone przez włoskiego księdza św. Jana Bosko, który poświęcił swoje życie pracy na rzecz najuboższej młodzieży i dzieci. Dzisiaj Salezjanie na całym świecie pracują w szkołach, oratoriach, świetlicach, domach poprawczych, prowadzą parafie. Salezjański to oddany pracy na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży, opierający swoje działanie na religii, miłości i rozumie.

Czy mogę przyłączyć się jeśli nie mam ukończonych 18 lat?

Tak, działając w Polsce nie musisz mieć ukończonych 18 lat. Każdy może wykorzystać swoje umiejętności i zdolności, działając na rzecz misji w Polsce. Aby jednak wyjechać na misje, musisz być pełnoletni.

Nie mieszkam w Polsce. Czy mogę zostać wolontariuszem SWMu?

Istnieje wiele propozycji tzw. „zdalnego” zaangażowania w działalność organizacji, przebywając poza granicami kraju lub w odległych miejscowościach. A były już osoby, które mieszkając np. w… Manchesterze regularnie uczestniczyły w naszych spotkaniach, wspierały działania, a potem wyjechały na misje.

Czy mogę się przyłączyć jeśli nie jestem wierzący?

Tak. Jesteśmy wspólnotą otwartą na każdego, kto chce pomóc misjom. Ważne, żebyś był gotowy poświęcić swój czas na konkretne zadania, a także dobrze czuł się wśród nas, wiedząc, że istotną częścią drogi w naszej organizacji jest duchowa formacja chrześcijańska. Zapraszamy!

Czy udział w spotkaniach jest obowiązkowy?

Tak. Im bardziej włączysz się w uczestnictwo w spotkaniach, tym bardziej skorzystasz na tym w swojej formacji i przygotowaniu do wyjazdu.

Na jak długo mogę wyjechać na misje?

Większość wyjazdów trwa około roku czasu. Przy wyraźnej prośbie i potrzebie placówki może to być okres od dwóch miesięcy, jednak naszym priorytetem są wyjazdy długoterminowe.

Ile kosztuje wyjazd i kto za to płaci?

Wyjeżdżając na czas powyżej sześciu miesięcy wolontariusz pokrywa część kosztów przelotu, ubezpieczenie, wiz i szczepień. Wolontariusze wyjeżdżający na krótkie projekty pokrywają w całości wymienione koszty. Organizacja zapewnia wyżywienie, zakwaterowanie i kieszonkowe. Wolontariusze starają się również zebrać fundusze, żeby jak najpełniej pomóc w realizacji misji placówkami starając się o dofinansowanie ze środków programów Komisji Europejskiej lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych (przy wsparciu organizacji) lub poszukując indywidualnych sponsorów. Chcemy być darczyńcami dla misji w pełni!

Czy mogę wybrać gdzie pojadę na misje?

Miejsce wyjazdu zależy przede wszystkim od potrzeb zgłoszonych w danym momencie przez placówki misyjne, od znajomości języka oraz kompetencji wolontariusza. Lista jest otwarta. Dotychczas wolontariusze pracowali w krajach Afryki (m.in. Etiopia, Ghana, Kenia, Liberia, Malawi, Nigeria, RPA, Sierra Leone, Sudan Południowy, Tanzania, Uganda, Zambia, Zimbabwe), Ameryki Południowej (Boliwia, Peru) i Azji (Izrael, Mongolia), a także Europy Wschodniej (Ukraina, Rosja).

Jakie języki muszę znać, żeby wyjechać na misje?

Wolontariusz wyjeżdżający na misje zobowiązany jest to znajomości języka obowiązującego na terenie danego kraju. W przypadku większości krajów afrykańskich jest to angielski, a w Ameryce Południowej hiszpański. Nie wymagamy znajomości języków lokalnych. Języka trzeba nauczyć się we własnym zakresie.

Mam praktykę w innej organizacji. Czy to wystarczy by wyjechać?

Nie. To świetny początek, ale warunkiem koniecznym do wyjazdu na misje jest aktywne uczestnictwo w działalności organizacji Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Wszelkie rekomendacje i praktyki są mile widziane, jednak nie są wystarczające.

Co się robi na misjach?

Wyjazd na misje wiąże się przede wszystkim z dawaniem świadectwa wiary, podejmując obowiązki dnia codziennego. Te zależą od charakteru danego wyjazdu i kompetencji osoby wyjeżdżającej. Wolontariusze pracują jako wychowawcy, nauczyciele, animatorzy w oratoriach, placówkach opiekuńczo – wychowawczych, internatach czy szkołach. Pełnią rolę koordynatorów lub administratorów przy projektach budowy szkół, przedszkoli, klinik. Jako lekarze, pielęgniarze, rehabilitanci biorą udział w wyjazdach misyjnych o medycznym charakterze.

Czy podpiszecie ze mną umowę o wolontariat?

Umowa o wolontariat jest podpisywana obowiązkowo z każdym wolontariuszem wyjeżdżającym na misje. Nie ma takiego obowiązku dla wolontariuszy pracujących w Polsce, jednak jeśli w przyszłości chcesz otrzymać zaświadczenie o wolontariacie lub przedstawić swoje zaangażowanie przyszłemu pracodawcy – gorąco do tego zachęcamy.

Jak zacząć?

Po pierwsze – skontaktuj się z koordynatorem wolontariuszy (wolontariat@poznan.swm.pl). Następnie weź udział w spotkaniach cotygodniowych i/lub miesięcznych. Włącz się w działalność organizacji, a w podaniu zgłoś bezpośrednią chęć wyjazdu, która będzie dalej rozpatrywana przez odpowiednie osoby ze stowarzyszenia. Zapraszamy na cotygodniowe i miesięczne spotkania dla wolontariuszy, podczas których można dowiedzieć się o działalności organizacji i podjąć się proponowanych zadań.

Co muszę zrobić, żeby wyjechać na misje?

Po pierwsze – skontaktuj się z koordynatorem wolontariuszy (wolontariat@poznan.swm.pl). Następnie bierz udział w cotygodniowych i miesięcznych spotkaniach wolontariuszy. Koniecznie włącz się w działalność organizacji, a po przejściu okresu formacji zgłoś w specjalnym podaniu bezpośrednią chęć wyjazdu, która zostanie rozpatrzona przez odpowiednie osoby ze stowarzyszenia.

Ile trwa przygotowanie do wyjazdu?

Minimalny okres formacji i przygotowania do wyjazdu, obejmujący uczestnictwo w spotkaniach cotygodniowych i miesięcznych a także zaangażowanie wolontariusza, trwa co najmniej rok.

zadaj nam pytanie